Historická návštěva v Mauritánii

3.2.2025
Historická návštěva v Mauritánii – nové příležitosti pro Česko!
 
 
Jako členka delegace Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senát Parlamentu ČR jsem měla možnost být součástí první české parlamentní delegace v Mauritánii od roku 1990. Návštěva se uskutečnila ve dnech 26.–29. ledna 2025 a její význam byl obrovský – nejenže jsme byli přijati na nejvyšší úrovni, ale také jsme otevřeli dveře k novým ekonomickým, bezpečnostním, kulturním, zemědělským i humanitárním partnerstvím.
S kým jsme jednali?
Předseda Parlamentu Mohamed Ould Megett
Premiér Moktar Ould Diay
Ministryně turistiky a obchodu Zeinebou Mint Ahmednah
Místopředseda Parlamentu Sidney Dramane Sokhna
Jednání byla mimořádně vstřícná a konstruktivní – Mauritánie má velký zájem o spolupráci s Českem, a to jak v oblasti obchodu, investic, těžebního průmyslu, vodohospodářství, zemědělství, vzdělávání, obrany, tak i kultury a cestovního ruchu.
Čím je Mauritánie pro Česko zajímavá?
Bohatá na nerostné suroviny – železná ruda, zlato, zásoby plynu a rozsáhlé možnosti rybolovu. Česká republika může přispět svými technologiemi pro geologický průzkum a těžbu.
Rozvoj zemědělství – Mauritánie usiluje o modernizaci svého zemědělského sektoru a zajímá se o české know-how v oblasti zavlažovacích systémů, mechanizace a udržitelného hospodaření.
Velká poptávka po naší technologii na hledání podzemní vody – tato česká expertiza by mohla pomoci v kritických oblastech sužovaných suchem a migrací.
Rozvoj infrastruktury a průmyslu – Mauritánie má zájem o strojírenské technologie a hledá spolehlivé partnery pro modernizaci přístavů a průmyslu.
Kultura a cestovní ruch – Mauritánie má bohaté kulturní dědictví, unikátní ekosystémy (ornitologická stanoviště, poušť, rybolov) a hledá partnery pro rozvoj turistické infrastruktury.
Bezpečnostní spolupráce – česká armáda se podílí na výcvikové misi NATO a otevírá se možnost pro zbrojní průmysl.
Humanitární a bezpečnostní témata
Součástí naší návštěvy byla také neformální setkání s paní Carol Laleve z UNHCR, která nám přiblížila situaci 260 000 uprchlíků z Mali žijících v oblasti Hodh Chargui. Česká republika již v minulém roce přispěla 1 milionem eur na humanitární pomoc, ale potřeby této oblasti dále rostou – zejména kvůli nedostatku vody a zdravotní péče. Česká technologie hlubinného průzkumu podzemní vody by zde mohla hrát zásadní roli v řešení této krize.
Navštívili jsme také české vojáky působící v hlavním městě Nuakšottu, kde jsme se setkali s těmi, kteří zajišťují veškerou logistiku pro své kolegy, kteří v rámci výcvikové mise NATO cvičí mauritánské speciální jednotky. Česká přítomnost zde má strategický význam a otevřela se debata o možnosti většího zapojení českého obranného průmyslu při modernizaci vybavení mauritánské armády.
Velké poděkování našemu zastupitelskému úřadu!
Celou naši návštěvu doprovázeli a pomáhali nám s organizací pan velvyslanec České republiky v Maroku a Mauritánii Ladislav Škeřík a paní konzulka Ivana Slachová z Velvyslanectví ČR v Rabatu Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Díky jejich nasazení se nám podařilo absolvovat zásadní jednání, která mohou vést k významným výsledkům pro Českou republiku. Velké poděkování za jejich profesionalitu a podporu!
Co bude dál?
Mauritánie se ukázala jako strategicky významná a stabilní země v regionu západního Sahelu. Naše jednání vytvořila základ pro další rozvoj vztahů, který vyvrcholí prezidentskou návštěvou v dubnu 2025 s podnikatelskou misí. Už v únoru přivítáme v Praze mauritánského ministra obrany, což potvrzuje, že naše vzájemné vazby mají skutečný potenciál.
Jsem hrdá na to, že jsem mohla být součástí této historické delegace a pomoci otevřít nové možnosti pro české firmy, univerzity i státní instituce. Mauritánie je připravena spolupracovat – a Česko má co nabídnout!